wtorek, 30 czerwca 2015

Mądry Polak po szkodzie
Około 13-14 lutego tego roku zaczeliśmy "grzebać" w Ranczu. Prace porządkowe (oj, bardzo szeroko pojęte!) ustąpiły miejsca pracą wyburzeniowym, pozyskiwaniu materiału itp.itd. ... jak wszystko się zakończyło wiecie z ostatniego posta.

Zostaliśmy z niczym. Znaczy z pustym placem, który jest teraz piaskownicą Jasia i po trochu moją ;)  
Domu nie ma, humory do bani, a tu, na horyzoncie pojawił się kolejny problem. A mianowicie, i tu pewnie niewielu zaskoczę, z ... Wykonawcą.
A w zasadzie to z jego ...brakiem! Pan z którym byliśmy już niby całkiem dogadani, gdy zobaczył umowę (na którą niby się zgodził) zaczął coś kombinować. A to nie tak powinna wyglądać, a to nie może już w tym roku wystawić faktury, a to nie poda dokładnej nazwy swojej firmy, a w zasadzie to jego kolega może podpisać umowę i wystawić fakturę na swoją firmę. Im bardziej byliśmy dociekliwi tym bardziej Pan nie odbierał telefonów.
Zostaliśmy więc z pełną dokumentacją, z pozałatwianymi sprawami formalnymi i z dziurą po Ranczu. Po chwilowej panice, stagnacji, załamaniu (jak zwał tak zwał) postanowiliśmy jednak działać. Biorąc pod uwagę ile pracy już za nami, jakiś byle Pan nie będzie nam tu rujnował planów!

Teraz czekamy na wycenę i ofertę jednej z lokalnych firm... co będzie dalej póki co nie wiemy, ale mamy nadzieję, że w przeciągu kilku dni znajdziemy Wykonawcę. Pomyślicie - wariaci ! Środek sezonu! 
No cóż nikt nie twierdził, że jesteśmy normalni :)

Póki co z perspektywy czasu mogę dać skromne rady tym którzy przymierzają się do wyboru wykonawcy:

1. Zacznijcie od przygotowania wzoru umowy.
2. Na spotkaniu z potencjalnym wykonawcą poinformujcie go, że wymagacie podpisania umowy i dołączcie ją do dokumentacji technicznej.
3. Poproście firmę o podanie ich pełnej nazwy, sprawdźcie kto może podpisywać umowę w imieniu firmy i czy nie jest w upadłości.

Myślę, że takie trzy proste kroki pozwolą uniknąć problemów w iście Ranczowym stylu.

A może macie jeszcze jakieś rady jak chodzi o Wykonawców? O co pytać, czego wymagać, w czym odpuszczać?P.S. A tak poza tym to Ranczo się ...stacza ;) Dlaczego? Zerknij na nasze insta lub fb i wszystko będzie jasne! :D


Pozdrawiam Was serdecznie!

4 komentarze:

 1. Chciałam napisać coś w stylu: "Trzymam za Was kciuki! No kto da radę jak nie WY?! Kilka głębokich oddechów i do boju!" Ale szczerze mówiąc to wkurzają mnie podobne komentarze. Chciałam tylko powiedzieć, że jakoś tak bardzo chcę, żebyście to Ranczo mieli, Życzę Wam tego. I pewnie inne osoby zaglądające na ten blog, ma podobne odczucia. Uściski, budujcie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. haha, tak to się skończy, że sami zaczniemy budować ;) no w końcu na internetach na bank jest "proste diy czyli jak wylać fundamenty" ;)
   Dziękuję Ci za ten komentarz :)
   Magda

   Usuń
 2. Myślę że warto jeszcze wspomnieć w umowie kilka słów w temacie odbiorów. Mianowicie, wszystkie odbiory, częściowe czy końcowy, powinny być dokonane w obecności kierownika budowy, a podpisany przez niego protokół odbioru jest warunkiem niezbędnym do wypłacenia wynagrodzenia. Oczywiście kierownik też powinien być zobligowany swoją umową do czynności odbiorów. No i warto się postarać o kierownika, który będzie się pojawiał na budowie i sprawdzał wszystkie prace wymagające odbioru przed zakryciem. Wykonawcy bardzo często lubią sobie ułatwiać życie i tam gdzie mogą to "lecą na skróty".
  Niezmiennie życzymy powodzenia!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właśnie to był jedne z problematycznych zapisów dla Wykonawcy - nadzór i odbiór przez Kierownika (a co jak co ale Kierownik nam się udał :>), drugim problematycznym zapisem był zapis o tym, że dom powstanie zgodnie z projektem, zasadą sztuki budowlanej, zaleceniami producenta materiałów itd.
   Także Panowie uznali, że podpiszą umowę w której do niczego się nie zobowiązują, niczego nie przestrzegają, nie rozliczają się tylko po prostu COŚ nam wybudują.
   Oj, przesądna nie jestem ale chyba zacznę nie-dziękować :)
   Pozdrawiam ciepło!
   Magda

   Usuń